Gabardin Kumaş Özellikleri

Gabardin Kumaş Özellikleri

Gabardin Kumaş Yıkama ve Ütüleme

Gabardin Kumaş boya, renk kullanımı ve yıkama özellikleri söyledir. Yün gabardinler kuru temizle ile temizlenmelidir. Bazı gabardin kumaşlat yıkanabilirdir. Bu tür gabardin kumaşları elde ve düşük sıcaklıkta yıkanması gerekmektedir. Pamuk gabardinler yün gabardinlere göre daha yüksek sıcaklıklarda yıkanabilmektedir. Ayrıca giysilerde kullanılmadan önce kumaşların yıkanması gerekmektedir. Ütülemede ise kuru olarak orta sıcaklıkta yapılmalıdır. Eğer ütü yüksek sıcaklıkta ise kumaş üzerinde izler çıkabilmektedir. Ütülerken kumaşın parlamaması için ütü ile kumaş arasına koruyucu kumaş kullanılması gerekir.

Gabardin Kumaş Drapaj Özellikleri

Gabardin kumaş tokluğu ve kalınlığı sebebiyle drapaj kullanımı için uygun değildir.

Gabardin Kumaş Kesim Özellikleri

Gabardin kumaş kesilmeden önce buharlı olarak ütülenip düz hale getirilmelidir. Çünkü kıvrımlar kumaşı keserken kumaşın düzgün kesilmemesine neden olur. Ütülerken yün koruyucu kumaş kullanın. Kesilecek alan tebeşir, makas klipleri ile işaretlenebilir.

Gabardin Kumaş Dikiş Sorunları

Gabardin kumaş dikiş için kolay fakat ütüleme için zor bir kumaştır. Her gabardinin dikiş hızı farklıdır. Düzgün dikiş için 1" (2.5 cm) dikiş kullanınız.

invilon web tasarım